Από το Podcasting Feed του Ενημερωτικού Δελτίου στο ραδιόφωνο του Aegina Portal
Για το ίδιο ζήτημα το Δημοτικό Συμβούλιο ενημέρωσε ο δημοτικός σύμβουλος κύριος Γιώργος Σκαλτσιώτης, ο οποίος είπε ότι υπάρχουν αναφορές, πως έχουν επιτεθεί σε κοπάδια με αποτέλεσμα να έχουν χαθεί ζώα. "Πρέπει να κάνουμε τα δέοντα, ποια είναι η συναρμόδια υπηρεσία, να κοιτάξουμε να δούμε και σαν δήμος την υποχρέωσή μας: να προστατέψουμε το βιότοπο και το ζωικό βασίλειο που έχει η Αίγινα. Δεν ξέρω ποια αρμόδια υπηρεσία είναι, θα το κοιτάξουμε, έχουμε μία επιτροπή που ασχολείται με τέτοια θέματα, γενικά με θέματα αγροτικού και κτηνοτροφικού τομέα. Σε αυτά τα πράγματα, λύκους, όλοι γνωρίζουμε πως έχουν έρθει στην Αίγινα, θα πρέπει να γίνει ένας έλεγχος τι ζώα απελευθερώνονται και σε πιο χώρο. Δεν είναι ούτε Όλυμπος, ούτε Πίνδος η Αίγινα να υπάρχουν τέτοια ζώα στην περιοχή μας".