Α.Ο. Βάρης-Παναιγιναϊκός 79-55. Για την 17η αγωνιστική της Δ' ΕΣΚΑΝΑ.

Καλαθοσφαίριση

Την ήττα με 79-55 από την Βάρη εκτός έδρας γνώρισε το αντρικό τμήμα του Παναιγιναϊκού. Οι νησιώτες παρουσιάστηκαν για ακόμα ένα ματς με νεανικό ρόστερ, λόγω των γνωστών προβλημάτων των απουσιών. Παρ' όλα αυτά ήταν ανταγωνιστικοί στην αρχή αλλά από τη μια τα ατομικά λάθη στο τέλος και από την άλλη δυο αποφάσεις των διαιτητών (σύμφωνα από πληροφορίες των ανθρώπων του Παναιγιναϊκού), τους στέρησαν την διεκδίκηση για κάτι καλύτερο κόντρα σε μια ομάδα πολύ καλή ιδιαίτερα στην έδρα της. Η ομάδα της Βάρης είναι αήττητη στο γήπεδό της και δείχνει να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση.

Το ματς ξεκίνησε με τους γηπεδούχους μπροστά με 18-12 στο 10. Στην β' περίοδο η ψαλίδα άνοιξε, αφού το 21-12 έφερε την Βάρη μπροστά στο ημίχρονο με 15 πόντους διαφορά (39-24). Στο γ' δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι οδηγοί, με τους φιλοξενούμενους του νησιού να προσπαθούν να πλησιάσουν στο σκορ. Το 21-16 της περιόδου έφερε την Βάρη στους +20 (60-40), και τον Παναιγιναϊκό να μένει με την προσπάθεια. Στην δ' περίοδο οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν, αλλά κάποια ατομικά λάθη μετά το 35ο λεπτό, στέρησαν από την ομάδα να πλησιάσει ακόμα πιο πολύ. Το τελικό 79-55 αδικεί κατά κάποιο τρόπο τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έδειξαν παρά το νεανικό τους ρόστερ, αρκετά καλά στοιχεία. Το ματς ήταν στα πλαίσια της 17η αγωνιστικής της Δ' ΕΣΚΑΝΑ. Τα δεκάλεπτα 18-12, 21-12, 21-16, 19-15. Προπονητής στην ομάδα του Α.Ο. Βάρης είναι ο Σταμάτης Βρεττός, ο οποίος την περίοδο 1992-1993 ήταν στον πάγκο του Σαρωνικού. Ο έμπειρος τεχνικός διατηρεί άριστες σχέσεις με τους ανθρώπους του αιγινήτικου μπάσκετ, και πάντα έχει μια καλή κουβέντα για εκείνους. Παναιγιναϊκός (Φ.Τζίτζης): Καλέμι 6, Γκίκας, Τζίτζης 2, Γαϊτάνος 10 (2), Στρατηγός Γ. 12 (2), Χαλδαιάκης 3 (1), Κάτσας 12 (1), Γκούρι, Στρατηγός Β, Χελιώτης 2, Χαρτοφύλαξ 8 (2).