Δημοτικές Εκλογές 2019

Δημήτρης Νικολόπουλος, υποψήφιος δημοτικός σύμβουλος με τον συνδυασμό "Αλλαγή Πορείας για την Αίγινα".


Οι δηλώσεις του υποψήφιου δημοτικού συμβούλου Δημήτρη Νικολόπουλου με τον συνδυασμό "Αλλαγή Πορείας για την Αίγινα" για τις δημοτικές εκλογές της 26ης Μαΐου 2019.

Βιογραφικό σημείωμα:
Γεννήθηκα στη Αθήνα το 1952. Είμαι φιλόλογος και πολιτικός επιστήμονας. Εργάστηκα ως
καθηγητής στη Μέση Δημόσια Εκπαίδευση. Για πολλά χρόνια δίδαξα φιλολογικά μαθήματα σε
σχολεία της Αίγινας και του Αγκιστρίου. Συνταξιοδοτήθηκα το 2014. Διατηρώ πάντα ωραίες
αναμνήσεις από τις σχολικές αίθουσες και χαίρομαι ,που οι παλιοί μαθητές μου εξακολουθούν να
με χαιρετούν φιλικά.
Δραστηριοποιούμαι στον τομέα του πολιτισμού, κυρίως ως ομιλητής σε εκδηλώσεις, που
αναφέρονται σε ιστορικά, λογοτεχνικά και φιλοσοφικά θέματα. Κείμενά μου δημοσιεύονται σε
διάφορα πολιτιστικά περιοδικά. Είμαι από τα ενεργά μέλη του «Φιλολογικού
Καφενείου»,(τμήματος του Μορφωτικού Συλλόγου «ο Καποδίστριας»).
Βασική μου θέση για την πολιτιστική δράση στην Αίγινα : Να ενισχυθούν οι τοπικές πολιτιστικές
δυνάμεις (ερασιτεχνικές θεατρικές ομάδες, μουσικοί και χορευτικοί όμιλοι, εικαστικοί
,λογοτέχνες κ.τ.λ.).
Μπορούμε… Μπορούμε… να σηκωθούμε λίγο ψηλότερα !

Το video εντάσσεται στην πρωτοβουλία του Aegina Porlal, για την παρουσίαση των θέσεων των δημοτικών συμβούλων, όλων των δημοτικών συνδυασμών, μετά από τη σχετική επιστολή που τους απεστάλη και την δημόσια πρόσκληση που έγινε το ίδιο διάστημα. Η παρουσίαση όλων των συνδυασμών, των επικεφαλής και των υποψηφίων τους, γίνεται χωρίς αμοιβή, σύμφωνα με τη σχετική νομοθεσία και τη δεοντολογία για ισότιμη παρουσίαση.