Ηχητικό αρχείο από την πρόσφατη τακτική συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου.
Πάντως,ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα, η πρόταση ή οι προτάσεις που παρουσιάστηκαν στην εισήγηση, δέχθηκαν τροποποίηση σε κάποιο σημείο της, ακόμη και την τελευταία στιγμή από τον εισηγητή του θέματος κ. Βαγγέλη Δέδε , γεγονός που σχολιάστηκε από μέλη της διοίκησης (η τροποποίηση σχολιάστηκε στη συνέχεια). Στο συγκεκριμένο θέμα τον λόγο έλαβαν και εργαζόμενοι στην καθαριότητα, μέλη του Δ.Σ. της Ένωσης Εργατοϋπαλλήλων Δήμου Αίγινας, παρουσιάζοντας τις αυξημένες ανάγκες και τις συνεχείς βλάβες του εξοπλισμού, ενώ αιχμηρή ήταν και η επιστολή της Επαγγελματικής Ένωσης Αίγινας, που ανέγνωσε στο Σώμα ο κύριος Σκαλτιώτης με την ιδιότητά του ως πρόεδρος της Ένωσης.
Η συνέχεια της συνεδρίασης παρουσίασε για μία ακόμη φορά κακή εικόνα, με τους περισσότερους δημοτικούς συμβούλους να έχουν σηκωθεί από τις έδρες τους, να έχουν αποχωρήσει ή απλά να βρίσκονται εκτός της αίθουσας, ενώ η συνεδρίαση βρίσκονταν σε εξέλιξη. Πρόκειται για ουσιαστικό ζήτημα στη λειτουργία του Δημοτικού Συμβουλίου, το οποίο θα πρέπει να αντιμετωπίσει τόσο η διοίκηση, όσο και η κάθε δημοτική παράταξη ξεχωριστά.