Ωστόσο λίγο πριν την έναρξη των δημοπρασιών, ο κύριος Γιάννης Ζορμπάς πρότεινε στην επιτροπή τη συζήτηση, εκτός ημερησίας διάταξης, ενός θέματος που αφορά την απόφαση του Δήμου Αίγινας για τον ορισμό δικηγόρου που θα χειριστεί την υπόθεση αμφισβητούμενων ποσοτήτων ύδατος. Από τη συζήτηση εκφράστηκε η ανάγκη, ώστε η επιτροπή να στραφεί στον ορισμό ενός εξειδικευμένου δικηγόρου. Να σημειώσουμε ότι η απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου πρέπει να υλοποιηθεί από την Οικονομική Επιτροπή.