Εντολή άσκησης παρέμβασης ή μη ενώπιόν του ΣτΕ σχετικά με την αίτηση ολικής ακύρωσης, υπ αριθμ ΔΔΠ 0055159/586 Β ΕΞ 2015/7-4-2015 κοινής Υπουργικής απόφασης περί απευθείας παραχωρήσεως αιγιαλού στους ΟΤΑ, του Σμίτ Άλφρεντ στην εξ αναβολής δικάσιμο για την 9η-12-2015 ή σε οποιαδήποτε αναβολή και τέλος στην Εντολή άσκησης παρέμβασης ή μη ενώπιόν του ΣτΕ σχετικά με την αίτηση ακύρωσης της υπ' αριθ.πρωτ.Φ2192/5214/13/06.02.2014 απόφασης έγκρισης περιβαλλοντικών όρων του Γ.Γ. Αποκεντρωμένης Διοίκησης Αττικής του έργου “Τοπικός Σταθμός Μεταφόρτωσης Απορριμμάτων του Δήμου Αίγινας, στη θέση “Σκοτεινή ή Παγώνι”, Περιφέρειας Αττικής κ.λ.π. μετά από αναβολή εκ της δικασίμου της 20/5/2015 στις 4/11/2015 ή σε οποιαδήποτε μετά αναβολή.Στα εκτός ημερησίας θέματα συζητήθηκε η νέα διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής, για τους διαγωνισμούς που ξεπερνούν τα 60.000 ευρώ. Τέλος κατά την έναρξη της συνεδρίασης ο πρόεδρος της Επιτροπής Παιδείας κύριος Νίκος Οικονόμου, ενημέρωσε την επιτροπή για το πρόβλημα πληρωμής που έχει προκύψει με καθαρίστρια του ΕΠΑΛ.
Πριν την έναρξη της συνεδρίασης υπήρξε παράσταση και συζήτηση του δημοτικού συμβούλου κυρίου Παναγιώτη Μαρμαρινού και του κυρίου Σταύρου Σακκιώτη, με τον πρόεδρο και μέλη της επιτροπής, καθώς και το δήμαρχο κύριο Δημήτρη Μούρτζη, για το θέμα της διαφοράς των κυβικών του νερού και τη νομική υποστήριξή του.