Η συζήτηση περιστράφηκε γύρω από την απόφαση για το είδος της μελέτης, στην οποία θα διατεθούν τα χρήματα. Μία από αυτές προέβλεπε μελέτη για έργο απονιτροποίησης στις 6 γεωτρήσεις του δήμου και η άλλη τη διάθεση του ποσού (περίπου 25.000 ευρώ) για μελέτες, ειδικά τοπογραφικά, σε δέκα παιδικές χαρές του δήμου. Τελικά προκρίθηκε η περίπτωση της μελέτης για τις γεωτρήσεις καθώς τα μέλη της επιτροπής, ύστερα από συζήτηση, κατέληξαν ότι τις μελέτες για τις παιδικές χαρές μπορεί να τις υλοποιήσει η τεχνική υπηρεσία. Στην ημερήσια διάταξη υπήρχε επίσης και θέμα για την επιβολή τέλους στους πολιτικούς γάμους. Η απόφαση της επιτροπής ήταν να υπάρχει ένα τέλος 50 ευρώ για τους δημότες της Αίγινας και 100 ευρώ για τους υπόλοιπους.