Εισαγωγή στο αυτοδιοιητικό και οικονομικό περιβάλλον μέσα στο οποίο σχεδιάστηκε αυτό το Τεχνικό Πρόγραμμα έκανε ο δήμαρχος Αίγινας κύριος Δημήτρης Μούρτζης. Στη συνέχεια ο αρμόδιος αντιδήμαρχος κύριος Κώστας Γεννίτσαρης έκανε μία επιγραμματική εισήγηση του προγράμματος. Ακολούθησαν οι ερωτήσεις από τους εκπροσώπους των φορέων που ήταν παρόντες. Η ανταπόκριση των μελών της επιτροπής ήταν οριακή, αλλά τελικά σχηματίστηκε απαρτία.