Ο κύριος Δέδες σημειώνει ότι για τη συμμετοχή του ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει να έχει δημοτική ενημερότητα, όπως επίσης φορολογική και ασφαλιστική ενημερότητα από το ΙΚΑ. Επίσης χρειάζεται μία εγγυητική επιστολή της τάξης του 10% του ποσού που έχει οριστεί για τις συγκεκριμένες παραλίες (αναμένεται η αποδοχή του από την Κτηματική Υπηρεσία του Δημοσίου) και ένας αξιόχρεος εγγυητής, που και αυτός με τη σειρά του θα πρέπει να έχει ασφαλιστική, δημοτική και φορολογική ενημερότητα. "Αυτοί είναι οι βασικοί όροι για να λάβει ένας μέρος στη δημοπρασία" συμπληρώνει ο κύριος Βαγγέλης Δέδες.
Να σημειώσουμε ότι αναφορικά με το τίμημα, φέτος το 70% που είναι έσοδο υπέρ του δήμου, θα καταβληθεί άμεσα με την κατακύρωση της δημοπρασίας. Το υπόλοιπο 30%, που αφορά αντάλλαγμα υπέρ του δημοσίου, θα καταβληθεί εφάπαξ στη ΔΟΥ από τον πλειοδότη. "Άρα έχουμε κάτι καινούργιο φέτος, 70% με την υπογραφή, με την κατακύρωση, το παίρνει άμεσα ο δήμος, εκείνη την ώρα, εκείνη τη στιγμή", είπε ο κύριος Δέδες.