Η αποκάλυψη που έκανε ο πρόεδρος του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου κύριος Γιώργος Σκαλτσιώτης, ότι η περιβαλλοντική μελέτη που αφορά στην κατασκευή του στην περιοχή ευθύνης του Ταμείου στο Λεόντι, είχε λήξει από το 2012, δημιούργησε ερωτηματικά στο Σώμα. Ο κύριος Σκλατσιώτης εξήγησε ότι σε συζήτηση που έγινε με αρμόδιους από δύο διαφορετικά υπουργεία στις 8 Σεπτεμβρίου, έγινε προσπάθεια ώστε να υπάρχει μία προσέγγιση του θέματος. Αναζητήθηκε η σχετική νομοθεσία, ενώ από την Περιφέρεια στάλθηκαν μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σχετικά έγγραφα, ανάμεσα στα οποία και η περιβαλλοντική που είχε λήξει. "Καταλαβαίνετε ότι η θέληση και η επιθυμία δεν αρκεί, όταν εμπλέκονται τόσοι φορείς, εμείς ακολουθούμε τους ρυθμούς και τις διαδικασίες των φορέων. Είμαστε από κοντά, όποιος θέλει μπορεί να ενημερώνεται, αλλά όταν θα έχουμε κάτι απτό, συμφωνώ βεβαίως να παρουσιαστεί και να ενημερωθεί ο κόσμος".
Στην τελευταία συνεδρίαση του δημοτικού συμβουλίου το ζήτημα ήρθε ως συνέχεια της αντεγκλήσεως ανάμεσα στον κύριο Γιάννη Παπαδόπουλο και τον κύριο Γιώργο Σκαλτιώτη, με φόντο τους χειρισμούς που έγιναν ή όχι στο συγκεκριμένο θέμα και με αφορμή τα όσα ειπώθηκαν κατά την απολογιστική συνεδρίαση τον Αύγουστο.
Τοποθετήθηκαν οι κύριοι: Γιάννης Παπαδόπουλος, Γιώργος Σκαλτσιώτης, Νίκος Οικονόμου, Γιώργος Τσατήρης, Σωκράτης Δούκας, ενώ να υπάρξει συζήτηση για το ελικοδρόμιο στην επόμενη συνεδρίαση ζήτησε και ο κύριος Νίκος Πτερούδης.