Από το Podcasting Feed του Ενημερωτικού Δελτίου στο ραδιόφωνο του Aegina Portal
Πάντως παρόμοια αναφορά έκανε και ο δήμαρχος κύριος Δημήτρης Μούρτζης κατά τη διάρκεια της χθεσινής συνεδρίασης της Επιτροπής Διαβούλευσης, χωρίς να δώσει περισσότερες πληροφορίες. Η επιστολή της κυρίας Σαλπαία αναφέρει τα ακόλουθα:
Αγαπητοί γονείς,
Τα αποτελέσματα του Παιδικού Σταθμού στη Χλόη ολοκληρώθηκαν με πλήρη διαφάνεια. Η ελεγκτική επιτροπή που αποτελείτο από τους πέντε προέδρους των κοινοτήτων τους κυρίους: Καραγιάννη Δημήτριο, Γρυπαίο Ηλία, Λορέντζο Κωνσταντίνο, Λεούση Μανώλη, Αμάφη Αναστάσιο, την παιδαγωγό κυρία Αργυρώ Ρεκλείτη - Κάτσα και εμένα, αποφάσισε την είσοδο των παιδιών στον σταθμό εφ΄ όσο και οι δύο γονείς είχαν όλες τις προβλεπόμενες προϋποθέσεις, δηλαδή εισοδηματικά, επαγγελματικά και κοινωνικά κριτήρια.
Ο σταθμός εφέτος λειτουργεί με υπέρ πλήρες προσωπικό. Γνωρίζουμε ότι κάποιους γονείς τους στενοχωρήσαμε. Θα πρέπει να καταλάβουν λοιπόν ότι όσο και καλοπροαίρετοι να ήμασταν δεν διέθεταν τα συγκεκριμένα κριτήρια που απαιτούσε ο νόμος.
Για αυτό το λόγο με πολύ ενδιαφέρον και αγάπη ο Δήμαρχος έχει ξεκινήσει όλες τις διαδικασίες για να μπορέσουμε να λειτουργήσουμε το συντομότερο δυνατόν τον σταθμό στον Κοντό. Έχουν κατατεθεί τα απαραίτητα έγγραφα, έχει πληρωθεί το ποσόν που μας ζητήθηκε από την ΔΕΔΗΕ και περιμένουνε την ηλεκτροδότηση του σταθμού.
Έτσι θα ανταποκριθούμε σε όλες τις ανάγκες του νησιού μας
Σας ευχαριστώ η πρόεδρος της επιτροπής
Καίτη Σαλπέα - Στάθη.