Σύμφωνα με σχετική ενημέρωση της ΚΕΔ, στο τέλος της Συνέλευσης υπογράφηκε η Κοινή Διακήρυξη από τον Πρόεδρο της ΚΕΔΕ Γ. Πατούλη και τον Γενικό Διευθυντή της Ένωσης γερμανικών πόλεων και Δήμων G. Landsberg , τον Εκπρόσωπο της ΚΕΔΕ και Δήμαρχο Δράμας κ. Χ. Μαμσάκο και τον Αντιπρόεδρο Δήμων και Κοινοτήτων της Γερμανίας καθώς και Πρόεδρο της Ένωσης Δήμων και Κοινοτήτων Βάδης - Βυρτεμβέργης R. Kehle. Με την υπογραφή της διακήρυξης οριοθετήθηκε η σημασία της Ελληνογερμανικής Συνέλευσης και υπογραμμίστηκε η στενή σύνδεση μεταξύ των εκπροσώπων της τοπικής αυτοδιοίκησης μεταξύ των δύο χωρών. Επιπροσθέτως, τέθηκε ο κοινός στόχος, να εντατικοποιηθεί η περαιτέρω συνεργασία έως την επόμενη, Έκτη Ελληννογερμανική Συνέλευση που θα διεξαχθεί στην Ελλάδα το φθινόπωρο του 2016.
Ο κύριος Μούρτζης στις δηλώσεις του επέμεινε ιδιαίτερα στο θέμα της διαχείρισης των απορριμάτων και στην εμπειρία που αποκόμισαν οι συμμετέχοντες από την επίσκεψή τους σε εγκαταστάσεις διαχείρισης απορριμάτων, ζήτημα άλλωστε το οποίο αναπτύσσει σήμερα με άρθρο του ο Παναγιώτης Κουπαράνης στην ιστοσελίδα της DW με αναφορά στην 5η Ελληνογερμανική Συνέλευση στο Βερολίνο. Πάντως, ανεξάρτητα από το χαοτικό κενό που χωρίζει τις δύο πραγματικότητες, τα αποτελέσματα της συνέλευσης μπορούν να αποτελέσουν μία σημαντική δεξαμενή σκέψης και πληροφοριών.