"Σήμερα είμαστε στην ευχάριστη θέση να αποξηλώσουμε αυτό το παράνομο κτίσμα και να παραδώσουμε στους πολίτες ελεύθερη την παραλία" είπε ο κύριος Κώστας Γεννίτσαρης μιλώντας στο Aegina Portal, που τόνισε παράλληλα την ανάγκη για ελεύθερες και καθαρές παραλίες χωρίς κτίσματα και άναρχες παρεμβάσεις, που δημιουργούν οπτική ρύπανση και πρόβλημα στους λουόμενους. "Πιστεύω ότι ήταν ότι το καλύτερο" συνέχισε, "ήρθε σε μία καλή στιγμή που αρχίζει η θερινή περίοδος, ώστε να έχουμε ένα καλό αποτέλεσμα με τους παραθεριστές και τους επισκέπτες του νησιού, που πιστεύω φέτος θα κατακλύσουν το νησί μας", συμπλήρωσε.
Στο χώρο βρίσκονται φορτηγά και σκαπτικά μηχανήματα. Σε απάντηση σχετικής ερώτησης, ο κύριος Γενίτσαρης είπε ότι δεν υπάρχουν αξιώσεις από τους κληρονόμους, ενώ τα υλικά που απομακρύνονται κομμάτι - κομμάτι από την κατασκευή, θα μεταφερθούν σε αποθήκη του Δήμου ώστε να χρησιμοποιηθούν όταν χρειαστούν.