Από το καθημερινό Ενημερωτικό Δελτίο στο ραδιόφωνο του Aegina Portal.
Ο κύριος Δέδες σημειώνει ότι "Χωρίς ταμειακά διαθέσιμα ένας Δήμος είναι αδύνατον να κινηθεί, και βέβαια είναι αδύνατον να κινηθεί με ταμειακά διαθέσιμα 15 ημερών. Οι υποχρεώσεις είναι τεράστιες". Είναι ασφάλειες, καύσιμα, είναι πολλά που χρειάζεται για να κινηθεί ένας δήμος". Ειδικά για το Δήμο Αίγινας αναφέρει ότι συνεργάζεται με ιδιωτικές τράπεζες, και τα ταμειακά του διαθέσιμα δεν είναι μεγάλα, "αυτά που υπάρχουν προορίζονται κυρίως για μισθούς ", συμπληρώνει.
Να σημειώσουμε ότι από αυτή την υποχρέωση εξαιρούνται τα κεφάλαια των Δήμων, των Περιφερειών και των Φορέων Γενικής Κυβέρνησης, τα οποία απαιτούνται για την κάλυψη των ταμειακών τους αναγκών για το επόμενο 15νθήμερο, καθώς και τα κεφάλαια που έχουν κατατεθεί στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων.