"Με την παρούσα επιστολή σας ανακοινώνω την ανεξαρτητοποίηση μου από τον συνδυασμό ΑΙΓΙΝΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ, η αξιοπρέπεια μου δεν επιτρέπει πλέον να συμμετέχω σε έναν συνδυασμό πρακτικής ΜΑΥΡΟΓΙΑΛΟΥΡΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΚΟΛΟΤΟΥΜΠΑΣ".
Σε επικοινωνία που είχαμε με τον κύριο Σταύρο Σακκιώτη μας δήλωσε ότι η αφορμή για την επιστολή και την ανεξαρτητοποίησή του στάθηκε η χθεσινή ψήφιση της αναμόρφωσης του προϋπολογισμού για την αμοιβή της Ειδικής Συμβούλου του Δημάρχου. Παράλληλα ο κύριος Σταύρος Σακκιώτης δεν έκρυψε την απογοήτευση του και τη δυσφορία του για όσα συμβαίνουν σε επίπεδο Δημοτικής Αρχής, καθώς όπως υποστήριξε άλλες δεσμεύσεις είχαν διατυπωθεί προεκλογικά και άλλα διαπιστώνει ο ίδιος να συμβαίνουν.