Ο Κανονισμός Καθαριότητας του Δήμου Αίγινας εγκρίθηκε από τη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου τον Αύγουστο του 2004. Η αναφορά που γίνεται στη διαχείριση των κλαδεμάτων είναι συγκεκριμένη, ενώ προβλέπονται πρόστιμα. Στο άρθρο 5, Εξαιρέσεις από τις υποχρεώσεις του Δήμου, και πιο συγκεκριμένα στην πρώτη παράγραφο. αναφέρεται ότι ο Δήμος δεν υποχρεούται στην αποκομιδή, μεταφορά και διάθεση κλαδεμάτων (κλαδιών) σε δεμάτια. Η τοποθέτηση μεγάλων όγκων κλαδεμάτων στα πεζοδρόμια απαγορεύεται για λόγους προστασίας από πυρκαγιές, αλλά και για αισθητικούς λόγους.
Στο άρθρο 8 για τις υποχρεώσεις των υπευθύνων για τα εσωτερικά ογκώδη και εξωτερικά αστικά απορρίμματα αναφέρεται ότι: Τα κλαδέματα μεταφέρονται με μέριμνα των ιδιωτών. Δεν επιτρέπεται η απόρριψη κλαδεμάτων σε ξένες ιδιοκτησίες, κοινόχρηστους και λοιπούς χώρους της πόλης. Ο κανονισμός διαχωρίζει τα κατάλοιπα των κηπευτικών εργασιών και σε άλλη παράγραφο του ίδιου άρθρου αναφέρεται ότι Φύλλα, ξηρά άνθη, χόρτα, υπόλοιπα καθαρισμών κήπων, γκαζόν κλπ συσκευάζονται σε ανθεκτικούς σάκους όπως τα οικιακά απορρίμματα, ενώ υπόλοιπα χώματος, κοπροχώματος κλπ απομακρύνονται υποχρεωτικά από τους υπεύθυνους με δική τους φροντίδα και μέσα. Στον κανονισμό προβλέπεται επίσης επιβολή προστίμων: Απόρριψη κλαδεμάτων σε κοινόχρηστους χώρους 100 ευρώ, απόρριψη κλαδεμάτων στο ρέμα 100 ευρώ.
Για το ίδιο θέμα επικοινωνήσαμε τηλεφωνικά με τον πρώην δήμαρχο κύριο Παναγιώτη Κουκούλη που είπε ότι το πρόβλημα των κλαδεμάτων έχει προκύψει εντονότερα τα τελευταία 2-3 χρόνια, καθώς υπάρχει μια στροφή στη συνήθεια των δημοτών να πετούν τα κλαδέματα αντί να τα καίνε.
Επανέλαβε ότι η εναπόθεση των κλαδεμάτων δίπλα ή μέσα στους κάδους απαγορεύεται και ότι η διοίκησή του είχε σχεδιάσει τη συγκέντρωση τους σε μεγάλους κάδους που θα βρίσκονταν σε συγκεκριμένα σημεία, με τελικό στόχο την κομποστοποίηση τους. Στα πλαίσια αυτού του πλάνου είχε αγοραστεί ο κλαδοτεμαχιστής.