Στην επιτροπή συμμετείχαν εκτός από την Αποκεντρωμένη, ο Δήμαρχος Αίγινας κύριος Δημήτρης Μούρτζης, ο πρόεδρος του Δημοτικού Αθλητικού Οργανισμού κύριος Σταμάτης Μαρμαρινός, εκπρόσωπος του Αστυνομικού Τμήματος Αίγινας, εκπρόσωποι του Πυροσβεστικού Σταθμού Αίγινας, ιατρός του Κέντρου Υγείας Αίγινας, ο αντιπρόεδρος του Σαρωνικού, αρμόδιος για θέματα volley, κύριος Στάθης Νικολούζος, και εκπρόσωπος τη ΕΣΠΕΔΑ, αρμόδιος για την καταλληλότητα των γηπέδων.
Η πολύωρη σύσκεψη έληξε με θετικά αποτελέσματα για την ομάδα volley του Σαρωνικού, καθώς αποφασίστηκε να δοθεί προσωρινή άδεια λειτουργίας για το προπονητήριο του ΕΠΑΛ, μέχρι τον Οκτώβριο. Στο ΕΠΑΛ θα μπορούν να γίνονται αγώνες, αλλά χωρίς παρουσία θεατών. Να σημειώσουμε ωστόσο ότι τόσο ο πρόεδρος του ΔΑΟΑ κύριος Σταμάτης Μαρμαρινός, όσο και ο αντιπρόεδρος του Σαρωνικού κύριος Στάθης Νικολούζος, εμφανίστηκαν αισιόδοξοι ότι τα απαιτούμενα για την μόνιμη άδεια λειτουργίας του γηπέδου, θα έχουν υλοποιηθεί το συντομότερο δυνατόν.
Για το θέμα μίλησαν στην κάμερα του Aegina Portal ο δήμαρχος κύριος Δημήτρης Μούρτζης, ο πρόεδρος του ΔΑΟΑ κύριος Σταμάτης Μαρμαρινός, ο αντιπρόεδρος του Σαρωνικού κύριος Στάθης Νικολούζος και ο εκπρόσωπος της ΕΣΠΕΔΑ κύριος Λευτέρης Κογκαλίδης, μέλος του Δ.Σ της Ένωσης.