Ο πρόεδρος του Ναυτικού Ομίλου Αίγινας κύριος Νίκος Πτερούδης, μίλησε στο Aegina Portal με την ευκαιρία της λειτουργίας των ακαδημιών, ζητώντας από τους κατοίκους του νησιού, να στηρίζουν και τις μελλοντικές πρωτοβουλίες του ομίλου. Επίσης, έκανε αναφορά στο χαμηλό κόστος συμμετοχής για όσους θέλουν να ασχοληθούν, αλλά και τη μεγάλη επιτυχία του νεαρού Δημήτρη Μπήτρου, που πρόσφατα έλαβε τη δεύτερη θέση στο Πανελλήνιο Κύπελλο optimist 11χρονων, αθλητής ο οποίος προέρχεται και αυτός από τις ακαδημίες του Ναυτικού Ομίλου Αίγινας.