Οι καιρικές συνθήκες την τελευταία μέρα των αγώνων ήταν συνεχώς μεταβαλλόμενες και δύσκολο να προβλεφθούν. Παρόλα αυτά όλοι οι αθλητές του ομίλου πρωταγωνίστησαν στις περισσότερες ιστιοδρομίες περνώντας τις σημαδούρες στις πρώτες θέσεις! Την μεγαλύτερη επιτυχία στην τελική βαθμολογία σημείωσε ο Παναγιώτης Στάθης τερματίζοντας τελικά στην 3η θέση των παίδων και έχοντας στα χέρια του πλέον το εισιτήριο της Εθνικής Ομάδος για την χρονιά 2011. Ο Παναγιώτης σε όλη την διοργάνωση έδειξε την σταθερότητα του στα αποτελέσματα τερματίζοντας τις πιο πολλές φορές στις πρώτες 3 θέσεις των αγώνων. Έτσι μέχρι και την τελευταία ιστιοδρομία διεκδικούσε ακόμη και το πανελλήνιο πρωτάθλημα αφού ήταν μόλις ένα βαθμό από την δεύτερη θέση και τέσσερις βαθμούς από την πρώτη. Για κακή του τύχη όμως ο καιρός στράφηκε από την αντίθετη μεριά του στίβου από εκείνη που είχε επιλέξει με αποτέλεσμα να περάσει πολύ πίσω την πρώτη σημαδούρα. Με πάθος και αγωνιστικότητα όμως το πάλεψε και τελικά τερμάτισε στην 23η θέση της ιστιοδρομίας. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να τον φέρει τελικά στην 4η θέση της γενικής κατάταξης και να κρεμάσει στο λαιμό του το χάλκινο μετάλλιο της κατηγορίας παίδων. Είχε μόλις ένα βαθμό διαφορά από την 3η θέση της γενικής και την 2η των παίδων.
Ο Χρήστος Λεούσης τερμάτισε στην 5η θέση εφήβων στα Laser Rdl και στην 9η θέση της γενικής επιβεβαιώνοντας για άλλη μια φορά το κύρος του σαν αθλητής έστω και χωρίς να έχει κάνει την προετοιμασία που χρειαζόταν, αφού ο έφηβος ιστιοπλόος τον τελευταίο καιρό έχει αφοσιωθεί στα μαθήματα του λόγο ότι δίνει εισαγωγικές πανελλήνιες εξετάσεις για το πανεπιστήμιο. Ο προπονητής της ομάδος Κωνσταντίνος Χανιώτης δήλωσε απόλυτα ικανοποιημένος και υπερήφανος για όλη την ομάδα και για το κάθε παιδί ξεχωριστά και υποσχέθηκε πολλές επιτυχίες στο προσεχές μέλλον. Τόνισε επίσης πως είναι κρίμα οι Αιγινήτες αθλητές να μένουν χωρίς την στήριξη κάποιου χορηγού αφού λόγο υψηλού οικονομικού κόστους η ομάδα αν και προκρίθηκε για να αγωνιστεί στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που είναι στην Αμερική από τις 26 Ιουλίου-2 Αυγούστου δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να πάει αφού το κόστος είναι αρκετά υψηλό για την τσέπη των γονιών (θα στείλουν τα παιδιά τους με δικά τους έξοδα στο Πανευρωπαϊκό στην Ολλανδία), αλλά και του Ναυτικού ομίλου. Το Ελληνικό κράτος δυστυχώς δεν διαθέτει ούτε ένα ευρώ!