Πρώτη στην κατηγορία των κοριτσιών κατετάγη η Γκαρή Αναστασία (3η στην Γενική κατάταξη) και δεύτερη η ΚΑΛΑΤΖΗ Βαρβάρα (5η γενικής), αθλήτριες οι οποίες θα φέρουν το εθνόσημό της χώρας και εκπροσωπήσουν την εθνική μας ομάδα στο Πανευρωπαικό ή το Παγκόσμιο πρωτάθλημα της κατηγορίας, καθώς αναμένεται η απόφαση της Ομοσπονδίας. Οι αγώνες θα διεξαχθούν το καλοκαίρι στην Πορτογαλία και την Νέα Ζηλανδία αντίστοιχα. Και οι υπόλοιπες αθλήτριες του ΝΟΑ κατέλαβαν υψηλές θέσεις, όπως η Καλατζή Αλίκη που κατετάγη 14η ενώ στην Εθνική μπήκαν οι 12.
Έτσι οι ιστιοπλόοι του Ναυτικού Ομίλου Αίγινας απέδειξαν για μία ακόμη φορά το πολύ καλό επίπεδο που βρίσκεται η αγωνιστική του ομάδα υπό την καθοδήγηση του προπονητή Ξύπα Γιώργου, ο οποίος είναι και βασικός παράγοντας των επιτυχιών του. Συγκεριμμένα τα αποτελέσματα για τις αθλήτριές του Ομίλου έχουν ως εξής:
Γενική Κατάταξη:
3η Θέση: ΓΚΑΡΗ Αναστασία (1ο κορίτσι)
5η Θέση ΚΑΛΑΤΖΗ Βαρβάρα (2ο κορίτσι)
14η θέση ΚΑΛΑΤΖΗ Αλίκη (6ο κορίτσι)
20η θέση ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ Αννίτα
41η θέση ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Αριάδνη
44 θέση ΛΑΛΙΖΑ Δανάη
Η ομάδα αναμένεται να επιστρέψει σήμερα στο νησί μας στις 21.40. Το Διοικητικό Συμβούλιο του ΝΟΑ συγχαίρει όλα τα παιδιά και στον προπονητή τους για την μεγάλη τους επιτυχία.