Δόξα Πειραιά-Α.Ε. Σαρωνικός 3-2. Για την 23η αγωνιστική του Πειραιά.

Την ήττα με 3-2 από την Δόξα Πειραιά γνώρισε το μεσημέρι της Κυριακής η Α.Ε. Σαρωνικός, για την 23η αγωνιστική της Α' Κατηγορίας του Πειραιά. Το συγκρότημα της Αίγινας αν και προηγήθηκε με 1-0 στο α' ημίχρονο, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 και παρ' όλο που ισοφάρισε σε 2-2 στο 75ο λεπτό, δέχτηκε το 3ο τέρμα πέντε λεπτά πριν το τέλος, με σκόρερ έναν παλιό της γνώριμο. Το νικητήριο γκολ των πράσινων σημείωσε ο Αλέξανδρος Πρέλλα, ο οποίος την περασμένη σεζόν φόρεσε την φανέλα της Α.Ε. Σαρωνικός. Στα αγωνιστικά τώρα, η αναμέτρηση που διεξήχθη στο γήπεδο της Νίκαιας (γηπ. Προοδευτικής) ξεκίνησε αρκετά νωθρά για τις δύο ομάδες, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Η μοναδική καλή στιγμή του α' μέρους και ενώ τα πάντα κυμάνθηκαν σε χαμηλά επίπεδα, ήταν το γκολ της Α.Ε. Σαρωνικός με την συμπλήρωση 30 λεπτών.

Μετά από κόρνερ του Γκιόκα, ο Γιώργος Γκοτσούλιας πήρε την πρώτη κεφαλιά με τον Χρυσοχόο να προσπαθεί με δεύτερη κεφαλιά να νικήσει τον πορτιέρο της Δόξας Παγώνη, ο οποίο απέκρουσε με την μπάλα όμως να του φεύγει από τα χέρια, με τον Πασχάλη να πετάγεται και με κοντινή προβολή να σημειώνει το 0-1. Αυτό ήταν και το σκορ του α' ημιχρόνου, σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους πάντως να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με τον Πασχάλη. Το β' ημίχρονο ήταν καλύτερο σε σχέση με το πρώτο, καθώς έκρυβε περισσότερες συγκινήσεις. Στο 53ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τον Τσίτση. Μετά από μία εξαιρετική αντεπίθεση των πρασίνων ο Αποστόλου βγήκε από δεξιά, στην συνέχεια έβγαλε την παράλληλη, με τον 31χρονο μεσοεπιθετικό να βρίσκεται αμαρκάριστος και με ψύχραιμο πλασέ να σημειώνει το 1-1. Δύο λεπτά αργότερα ήρθε και η δεύτερη ψυχρολουσία για τους νησιώτες, καθώς μετά από κόρνερ του Καλύβα, η μπάλα μετά από διώξιμο των αμυντικών βρέθηκε λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, με τον Αποστόλου να πιάνει ένα ασύλληπτο σουτ με την μπάλα να πηγαίνει στο αριστερό 'παραθυράκι' της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει Κώστα Μπακόμητρου. Το υπέροχο σε δημιουργία και εκτέλεση γκολ του 20χρονου μέσου άλλαξε τις ισορροπίες, καθώς η ομάδα του Θανάση Μπακόμητρου ήταν αυτή πλέον που υποχρεώθηκε να κυνηγήσει το σκορ. Οι προσπάθειες των νησιωτών για την ισοφάριση απέφεραν καρπούς με την συμπλήρωση 75 λεπτών. Μετά από γέμισμα του Μαργαρώνη, η μπάλα βρέθηκε 5 μέτρα έξω από την περιοχή της Δόξας, με τον Γιώργο Γκοτσούλια να πιάνει την κεφαλιά με την μπάλα να παίρνει αρκετό ύψος, και τον Πασχάλη αφού πρώτα την κατέβασε με εκπληκτικό τρόπο να μπαίνει στην περιοχή και με όμορφο πλασέ να φτάνει στο 2ο προσωπικό του τέρμα και 3ο στην φετινή σεζόν. Ένα γκολ το οποίο πανηγυρίστηκε 'έξαλλα' τόσο από τους συμπαίκτες του όσο και από τον ίδιο, ο οποίος όμως στάθηκε άτυχος 6 λεπτά αργότερα. Συγκεκριμένα, ο 25χρονος ταλαντούχος ποδοσφαιριστής τραυματίστηκε στον αστράγαλο μετά από δυνατό μαρκάρισμα του νεαρού Τσούλα, ο οποίος δέχτηκε την κίτρινη κάρτα του διαιτητή Ζέρβα. Ο μεσοεπιθετικός ποδοσφαιριστής της Α.Ε. Σαρωνικός ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Σταύρο Λορέντζο, επέστρεψε στον σύλλογο την χειμερινή περίοδο των μεταγραφών, και αποτελεί την μόνιμη πηγή κινδύνου για κάθε αντίπαλη άμυνα τα τελευταία παιχνίδια. Ο Τάσος Πασχάλης έχει αγωνιστεί σε 6 ματς και έχει προλάβει να σημειώσει 3 τέρματα. Το σκορ πλέον είναι στο 2-2, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν για το γκολ-προβάδισμα, έχοντας όμως πάντα στα υπ' όψιν να διαφυλάξουν τουλάχιστον τον έναν βαθμό. Στα τελευταία πέντε λεπτά του παιχνιδιού σημειώθηκαν δύο φάσεις, οι οποίες έκριναν και την τελική έκβαση του σκορ. Στο 85ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν ραντεβού με την ατυχία, καθώς οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ αρκετά έξω από την μεγάλη περιοχή, με τον Αλέξανδρο Πρέλλα να εκτελεί με την μπάλα να κοντράρει στα πόδια των αμυντικών, και να αιφνιδιάζει τον τερματοφύλακα της Α.Ε. Σαρωνικός Μπακόμητρο, ο οποίος είδε την μπάλα να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίχτυα του. Μια άτυχη στιγμή για την ομάδα της Αίγινας, η οποία στο 90ο λεπτό έφτασε μια ανάσα από το 3-3, με πρωταγωνιστή τον νεαρό Γκιόκα. Μετά από σέντρα του Πασβαντόπουλου, ο 19χρονος αμυντικός μέσος βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων, με την καρφωτή κεφαλιά του να αποκρούεται με εκπληκτικό τρόπο από τον γκολκίπερ της Δόξας Παγώνη. Αυτές ήταν οι δύο φάσεις που ουσιαστικά έκριναν το παιχνίδι, με την ομάδα του Θανάση Μπακόμητρου παρά την γενικά καλή εικόνα που παρουσίασε, να στέκεται εξαιρετικά άτυχη. Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Ζέρβα, έφερε την Δόξα Πειραιά στους 30 βαθμούς και την 10η θέση, με την Α.Ε. Σαρωνικός να παραμένει 13η με 14 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική η Α.Ε. Σαρωνικός υποδέχεται την Α.Ε. Μαύρος Αετός/Ολυμπιάδα.

Α.Ε. Σαρωνικός: Μπακόμητρος Κ, Χρυσοχόος, Σκλάβαινας, Μαργαρώνης, Αγγελάκης, Γκιόκα, Πασχάλης (82' λ.τρ. Λορέντζος Στ.), Μπάζια (90' Στεφανίδης), Γκοτσούλιας Γ, Πασβαντόπουλος, Γκοτσούλιας Π. (70' Ρουμελιώτης).

Στα άλλα αποτελέσματα του ομίλου: Α.Ε. Θύελλας/Αχιλλέα Κορυδαλλού-Παννεαπολικός 0-2, Α.Ε. Μαύρος Αετός/Ολυμπιάδα-Ίκαρος Καλλιθέας 0-0, Αετός Κορυδαλλού-Αστέρια Δραπετσώνας 4-0, Δραπετσώνα-Ερμής Κορυδαλλού 0-4, Παντζιτζιφιακός/Κάρπαθος-Ατρόμητος Πειραιά 2-4, Ένωση Ρέντη-Μοσχάτο 0-4 και Αμφιάλη-Οδηγήτρια 3-0 α.α.