Αποτελέσματα Κ-16 και πρόκριση εννέα αθλητών του Ο.Α.Κ. Αίγινας στο πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Πολύ καλή εμφάνιση, που συνοδεύτηκε με πρόκριση εννέα αθλητών του ΟΑΚΑ στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ-16 , πραγματοποίησαν οι αθλητές στο διασυλλογικό πρωτάθλημα Πειραιά και Δυτικής Αττικής. Οι αγώνες έγιναν στο στάδιο του Αγίου Κοσμά στο Ελληνικό, με όλα τα προβλεπόμενα για την ασφάλεια των αθλητών. Αναλυτικά, στα αγόρια ο Ανδρεάδης Παύλος πήρε την 2η θέση στα 200μ με εμπόδια με 28''90 και την 4η στο τετραπλούν με 14.25.

Από το Podcasting Feed του Ενημερωτικού Δελτίου στο ραδιόφωνο του Aegina Portal. Τηλεφωνική επικοινωνία με Βασίλη Ζαμπέλη.

Ο Δημόπουλος Παναγιώτης αγωνίστηκε στα 1200 μέτρα και πέτυχε επίδοση 4'28''40 και κατετάγη 17ος. Ο Δημόπουλος ανήκει στην κατηγορία Κ-14 αλλά είχε το δικαίωμα συμμετοχής και στο διασυλλογικό της Κ-16 . Στα κορίτσια είχαμε την Γαρυφάλλου Ελένη να αγωνίζεται στο τετραπλούν και στο μήκος. Στο πρώτο αγώνισμα ήρθε 5η με ατομικό ρεκόρ 12.07μ και στο δεύτερο 7η με 4.53μ. Στα 80μ αγωνίστηκαν η Ρωπαίτη Σωζία και η Κυπριώτη Χριστίνα που με επιδόσεις 12''46 και 12''69 κατετάγησαν 35η και 40η αντίστοιχα.

Η Ρούσσου Παναγιώτα στα 150μ και με επίδοση 23''25 πήρε την 15η θέση. Η Λαδά Χρυσούλα, Μαρίνη Μαρία και Σταθάκη Νεκταρία πήραν το αργυρό μετάλλιο στην σκυτάλη 3Χ1200 με χρόνο 13'40, τρέχοντας εξαιρετικά. Η Λαδά αγωνίστηκε και στα 1200μ και με επίδοση 4'31''25 τερμάτισε στην 17η θέση. Τέλος την 5η θέση με χρόνο 9'40''85 στα 2000μ με φυσικά εμπόδια κατέκτησε η Χατζημανώλη Δήμητρα. Η εξαιρετική εμφάνιση των αθλητών μας στο διασυλλογικό πρωτάθλημα έφερε την πρόκριση για το πανελλήνιο πρωτάθλημα, που θα διεξαχθεί στον Άγιο Κοσμά στις 13-14 Ιουλίου.

Προκρίθηκαν οι δύο σκυταλοδρομίες των κοριτσιών, η 4Χ80 και η 3Χ1200 με την τελευταία να είναι από τα φαβορί για κάποιο από τα μετάλλια καθώς έχει την τρίτη καλύτερη επίδοση από τις ομάδες που έχουν προκριθεί, με μόλις 3 δευτερόλεπτα διαφορά από τις δύο πρώτες.

Στα ατομικά αγωνίσματα προκρίθηκαν για το πανελλήνιο ο Ανδρεάδης Παύλος στα 200 μ με εμπόδια και στο Τετραπλούν και η Χατζημανώλη Δήμητρα στα 2000 μ με φυσικά εμπόδια .