Α.Ο.Π. Μοσχάτο-Α.Ο. Σαρωνικός 3-0 σετ. Για την εξ αναβολής 6η αγωνιστική της Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών της ΕΣΠΕΔΑ.

DSC 0179 volley saronikos mosxato

Την ήττα με 3-0 σετ από το Μοσχάτο γνώρισε ο Σαρωνικός το βράδυ της Τρίτης για το εξ αναβολής ματς της 6ης αγωνιστική της Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών της ΕΣΠΕΔΑ. Η αναμέτρηση που διεξήχθη στο νέο κλειστό της περιοχής, είχε αναβληθεί λόγω των κακών καιρικών συνθηκών που επικρατούσαν στην Αττική στις 27 Νοεμβρίου. Στα αγωνιστικά, οι γυναίκες της Πόπης Γιαννάκη βρέθηκαν σε κακή ημέρα, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχες αν και δεν έδειξαν κάτι το ιδιαίτερο να πάρουν την πολύτιμη νίκη. Το ματς ξεκίνησε όπως είχε χαρακτηριστεί πριν, ως ντέρμπι. Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να ξεφύγουν στο σκορ με τις γηπεδούχες να προηγούνται με 13-11 και 17-14 στην συνέχεια. Άμεση ήταν η αντίδραση του Σαρωνικού, ο οποίος ισοφάρισε σε 17-17, αλλά με ένα 5-0 σερί το Μοσχάτο προηγήθηκε με 22-17. Στην συνέχεια παρά την μερική αντίδραση των φιλοξενούμενων (22-20), το συγκρότημα της Χαλβατζή έφτασε στο 25-21 και στο 1-0. Στο 2ο σετ ο Σαρωνικός μπήκε πιο δυνατά, προηγήθηκε με 6-4 και 7-5 και 10-9, αλλά και πάλι οι γηπεδούχες είχαν την απάντηση. Με ένα νέο 5-0 σερί έφτασε στους +4 (14-10). Στην συνέχεια το Μοσχάτο όλο και ανέβαζε την διαφορά, με αποτέλεσμα να προηγηθεί 19-13, ελέγχοντας πλήρως το σετ.

Ένα δυναμικό όμως come back των αθλητριών της Πόπης Γιαννάκη, τους έφερε σε απόσταση αναπνοής, με το σκορ να φτάνει στο 20-18 αρχικά, και 21-19 στην συνέχεια. Στο σημείο όμως αυτό, οι γηπεδούχες εκμεταλλεύτηκαν τις αποτελεσματικές τους επιθέσεις αλλά και το εξαιρετικό μπλοκ, και με 4-0 σερί έφτασαν πρώτες στους 25 πόντους, αφήνοντας τις αθλήτριες του νησιού στους 21. Στο 3ο σετ και με σύμμαχο πλέον και την ψυχολογία, το Μοσχάτο ξεκίνησε προηγούμενο με 3-0 και 4-1, με τον Σαρωνικό να μειώνει σε 5-3 και 7-5. Με 3-0 σερί οι γηπεδούχες έφτασαν στο 10-5, αλλά ένα εκπληκτικό 6-0 σερί της ομάδας της Πόπης Γιαννάκη, έφερε τον Σαρωνικό μπροστά με 11-10. Το ματς από εκείνο το σημείο εξελίχθηκε σε απόλυτο ντέρμπι, αφού υπήρξαν πολλές εναλλαγές στο σκορ. Συγκεκριμένα, το Μοσχάτο πήρε το προβάδισμα με 14-12, με τον Σαρωνικό να ισοφαρίζει σε 15-15, με τον συναρπαστικό σετ να έχει και συνέχεια.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο (17-17, 18-17, 20-18), με το σετ να φτάνει στο 20-19, με τις γηπεδούχες να πατάνε γκάζι και να προηγούνται με 22-19 σε ένα εξαιρετικά καίριο σημείο. Το μόνο που κατάφερε ο Σαρωνικός ήταν να μειώσει σε 22-20, αφού τα πολύ καλά τελειώματα των αθλητριών της Χαλβατζή σε συνδυασμό με τις κακές επιλογές των νησιωτών, έφερε το τελικό 25-20 και το 3-0 για το Μοσχάτο. Τα σετ 25-21, 25-19 και 25-20. Με αυτή τη νίκη το Μοσχάτο έπιασε τον Σαρωνικό στην βαθμολογία (4. Μοσχάτο με 14β, 5. Σαρωνικός με 14β), με την ομάδα όμως της Αίγινας να έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Την επόμενη αγωνιστική (9η), ο Σαρωνικός φιλοξενεί τον Έσπερο. Α.Ο. Σαρωνικός (Γιαννάκη): Γκούρι, Λορέντζου, Κλέλλη, Ταμπακίδη, Δαπόλα, Σαριδάκη, Γιαννούλη, Χατζίκου, Παπαγιάννη, Μπαβέλη, Τσιούστα.