Το δεύτερο ιπτάμενο της εταιρείας το "Venus" πραγματοποίησε κανονικά το δρομολόγιο από το λιμάνι της Αίγινας προς Πειραιά στις 3 το μεσημέρι και βγαίνοντας από το λιμάνι σφύριξε παρατεταμένα, προφανώς αποδίδοντας τιμή στον αδικοχαμένο ναυτικό.
Για το τραγικό γεγονός η εταιρεία απέστειλε το ακόλουθο Δελτίο Τύπου: Σήμερα και περί ώραν 11:00 τραυματίστηκε θανάσιμα ο ναυτικός μας Λαδάς Γεώργιος του Λάμπρου. Ο άτυχος ναυτικός βρέθηκε πεσμένος στο μηχανοστάσιο του Ε/Γ – Υ/Γ ΦΛΑΪΝΓΚ ΝΤΟΛΦΙΝ ΑΘΗΝΑ Ν.Π 9824 όπου ήταν ναυτολογημένος ως Μηχανοδηγός Α΄. Από το πλήρωμα του ΕΚΑΒ που ειδοποιήθηκε και έσπευσε αμέσως διαπιστώθηκε ο θάνατος, που προκλήθηκε πιθανότατα από ηλεκτροπληξία. Ανακρίσεων για τα αίτια και τις συνθήκες θανάτου του ναυτικού επελήφθη το ΚΛΠ/Α΄ ΛΤ. Για οποιαδήποτε πόρισμα θα ενημερώσουμε εκ νέου με Δελτίο Τύπου.