Ντόπιοι καλλιεργητές έδωσαν συμβουλές για τη σωστή καλλιέργεια των παραδοσιακών ποικιλιών και μαζί δόθηκαν δωρεάν τα φυτά που είχαν φυτευτεί κατά τη διάρκεια του ανοιχτού σπορείου στις αρχές του Φλεβάρη. Η ανταλλαγή των σπόρων και των φυτών από ποικιλίες που δεν είναι βιομηχανικές, φαίνεται ότι έχει βρει το δρόμο της και θα γιγαντώνεται όσο περνάει ο χρόνος. Στη γιορτή συμμετείχε η ΜΚΟ "Το μήλο", που απασχόλησε δημιουργικά τα παιδιά. Σημειώνουμε ότι σύμφωνα με το Δελτίο Τύπου της ομάδας "Πελίτι" της Αίγινας, ο κύριος στόχος των εκδηλώσεων είναι: "να μάθουμε να κρατάμε και να διακινούμε τους παραδοσιακούς σπόρους ώστε να μη χαθούν και να μην αφεθεί η διατροφή μας στον απόλυτο έλεγχο των πολυεθνικών εταιρειών". Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα της κοινότητας "Πελίτι".
Η γιορτή προσφοράς των παραδοσιακών φυτών και των ντόπιων ποικιλιών στον Πύργο του Μαρκέλλου. .
Ντόπιοι καλλιεργητές έδωσαν συμβουλές για τη σωστή καλλιέργεια των παραδοσιακών ποικιλιών και μαζί δόθηκαν δωρεάν τα φυτά που είχαν φυτευτεί κατά τη διάρκεια του ανοιχτού σπορείου στις αρχές του Φλεβάρη. Η ανταλλαγή των σπόρων και των φυτών από ποικιλίες που δεν είναι βιομηχανικές, φαίνεται ότι έχει βρει το δρόμο της και θα γιγαντώνεται όσο περνάει ο χρόνος. Στη γιορτή συμμετείχε η ΜΚΟ "Το μήλο", που απασχόλησε δημιουργικά τα παιδιά. Σημειώνουμε ότι σύμφωνα με το Δελτίο Τύπου της ομάδας "Πελίτι" της Αίγινας, ο κύριος στόχος των εκδηλώσεων είναι: "να μάθουμε να κρατάμε και να διακινούμε τους παραδοσιακούς σπόρους ώστε να μη χαθούν και να μην αφεθεί η διατροφή μας στον απόλυτο έλεγχο των πολυεθνικών εταιρειών". Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα της κοινότητας "Πελίτι".