Σε κόντρα του γκρίζου κλίματος των ημερών, οι αδειούχοι ραδιοερασιτέχνες του νησιού μας και μέλη της «Ενώσεως Ελλήνων Ραδιοερασιτεχνών» έκοψαν την πρωτοχρονιάτικη πίτα τους. Αντάλλαξαν ευχές για το νέο έτος και μοιράστηκαν τις εμπειρίες τους σε θέματα που αφορούν τις ασύρματες τηλεπικοινωνίες, επίγειες, δορυφορικές, ψηφιακές και άλλες. Με την ευκαιρία αυτή και επειδή ο κόσμος έχει παρεξηγημένη την έννοια του Ραδιοερασιτέχνη θα πρέπει να γνωρίζει ότι οι αδειούχοι ραδιοερασιτέχνες δεν έχουν καμία σχέση με την παραγωγή μουσικών προγραμμάτων, πολιτικών, θρησκευτικών σχολίων με τις εκπομπές τους. Εχουν σχέση με τον πειραματισμό, μελέτη, έρευνα και αυτοεκπαίδευση με άλλους συναδέλφους ανά τον κόσμο και σε περίπτωση εκτάκτων αναγκώ, προσφέρουν ανιδιοτελώς τις υπηρεσίες τους.
Το έργο των Ο.Ε.Α. σε περιπτώσεις εκτάκτου ανάγκης είναι:
α) Η διαβίβαση μηνυμάτων ανάγκης μέσω ασυρμάτου (φωνητικά ή ψηφιακά)
β) Η τηλεπικοινωνιακή διασύνδεση των υπηρεσιών των εμπλεκομένων με την αντιμετώπιση της καταστροφής
γ) Η ανάπτυξη τηλεπικοινωνιακών δικτύων για:
• τη γρήγορη συλλογή πληροφοριών,
• το συντονισμό βυτιοφόρων, ασθενοφόρων – νοσοκομείων, οχημάτων μεταφοράς βοήθειας, καταυλισμών, εθελοντικών ομάδων,
• η αναζήτηση προσώπων
δ) η δημιουργία εναλλακτικών – ως προς τα υπάρχοντα – τηλεπικοινωνιακών δικτύων των δημοσίων οργανισμών.
Μέσα από μια ουσιαστική συνεργασία και εκπαίδευση από ειδικευμένους εισηγητές, ιατρούς, πυροσβέστες κλπ., γίνεται συνεχώς προσπάθεια για την περαιτέρω ανάπτυξη ενός ολοκληρωμένου τηλεπικοινωνιακού δικτύου κάλυψης εκτάκτων αναγκών.
Τον επόμενο μήνα αρχίζουν μαθήματα στην Αίγινα ΔΩΡΕΑΝ για την απόκτηση πτυχίου ραδιοερασιτέχνη, (SV& SY) από το « Υπουργείο Υποδομών Μεταφορών & Δικτύων» υπό την αιγίδα της « Ένωσης Ελλήνων Ραδιοερασιτεχνών» .Όσοι επιθυμούν να λάβουν μέρος στις εξετάσεις, μπορούν να επικοινωνήσουν με τον υπεύθυνο των μαθημάτων κ. Νεκτάριο Λαβούτα sv8um στο τηλ. 6945837084