Το σημείωμα που συνοδεύει την πρόσκληση αναφέρει ανάμεσα σε άλλα: "Με μοναδικό σκοπό την ηθική και υλική ενίσχυση και συμπαράσταση του Ιδρύματος συστάθηκε ο Σύλλογο φίλων του. Φιλοδοξεί να αποτελέσει κέντρο γνώσης, πηγή αγάπης, πίδακα χαράς και ευεξίας.
Μέχρι σήμερα υπήρχαν στιγμές που τον καθένας απασχολούσαν συχνά εφήμερα και όχι σπάνια ήσσονος σημασίας θέματα, καλό θα ήταν να εντρυφήσουμε σε ότι μοναδικό ενώνει, στην φιλία μέσα από δράσεις εθελοντισμού και κοινωνικής προσφοράς. Το νέο κτήριο το οποίο θα στεγάσει την προσπάθεια αυτή, θα μεταλλάσσεται και θα παίρνει την μορφή της όποιας δραστηριότητας φιλοξενεί. Ευελπιστεί να καταφέρει να δώσει στέγη στην συλλογή παραδοσιακών ενδυμασιών της νησιωτικής Ελλάδας καθώς και στο πλούσιο λαογραφικό υλικό που με πολύ κόπο έχει συγκεντρωθεί. Μια βιβλιοθήκη με αξιόλογα και σπάνια αποκτήματα βρίσκεται στα σκαριά της και μια δυναμική σύνθεση ανθρώπων των γραμμάτων και των τεχνών θα δώσει κατευθυντήριες γραμμές για την διοργάνωση σεμιναρίων, εκθέσεων, μουσικών συναυλιών στο αμφιθέατρο και εναλλακτικών δραστηριοτήτων στους χώρους του Ιδρύματος".
Τέλος ο Σύλλογος Φίλων του Ιδρύματος καλεί όσους το επιθυμούν να γίνουν μέλη του.