Για μία ακόμη χρονιά ο Σύλλογος Γυναικών Αίγινας γιόρτασε με τον παραδοσιακό τρόπο την ημέρα της Τσικνοπέμπτης, με μια μεγάλη συγκέντρωση στο εντευκτήριο του που περιελάμβανε πολύ και καλό φαγητό, μα πάνω από όλα κέφι και διάθεση για διασκέδαση. Οι κυρίες του Συλλόγου είχαν φροντίσει ώστε ο μπουφές της ημέρας να περιλαμβάνει τα πάντα και με ένα ποτήρι κρασί στο χέρι να ευχήθηκαν για την ημέρα σε όλους τους κατοίκους του νησιού. Φυσικά από τη σημερινή συγκέντρωση δεν θα μπορούσε να λείπει ο χορός και το τραγούδι, κάτι για τα οποία άλλωστε οι κυρίες του Συλλόγου φημίζονται. Η σημερινή ημέρα αποτέλεσε μια ευκαιρία για ανάπαυλα ανάμεσα στις πολλές πολιτιστικές και λαογραφικές δραστηριότητες του Συλλόγου, που αυτό το διάστημα συνεχίζονται με την καταγραφή των εκκλησιών της Αίγινας.
Ακολουθήστε το Aegina Portal στο Google News
Το σύνολο του περιεχομένου του Aegina Portal είναι πρωτότυπο, αποτέλεσμα δημοσιογραφικής έρευνας και προστατεύεται από τους νόμους περί πνευματικών δικαιωμάτων.
Απαγορεύεται η αντιγραφή ολόκληρου ή μέρους αυτού χωρίς προηγούμενη γραπτή άδεια.
Tune in Apps
Ακούστε το Aegina Portal Talk Radio από το λογαριασμό μας στο Tunein
Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε έναν εξωτερικό player: