Μέσα σε κλίμα ιδιαίτερης κατάνυξης πραγματοποιήθηκε σήμερα το απόγευμα η ακολουθία του Νυμφίου στον Μητροπολιτικό Ναό της Αίγινας. Οι πιστοί στις εκκλησίες του νησιού έψαλλαν το ''Ιδού ο Νυμφίος έρχεται εν τω μέσω της νυκτός...'' και ανασπάστηκαν την εικόνα του Νυμφίου κάτω από το λιγοστό φως των κεριών. Το απόγευμα της Κυριακής των Βαΐων αρχίζει η περίοδος της Μεγάλης Εβδομάδος κατά τη διάρκεια της οποίας θα εξελιχθεί, μέσα στον λειτουργικό και υμνολογικό κύκλο της Εκκλησίας, η πορεία του Κυρίου προς το Πάθος και την Ανάσταση.
Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος οι ακολουθίες της Μεγάλης Εβδομάδας θα μεταδοθούν ζωντανά από τη διαδικτυακή τηλεόραση του Aegina Portal.
Το σύνολο του περιεχομένου του Aegina Portal είναι πρωτότυπο, αποτέλεσμα δημοσιογραφικής έρευνας και προστατεύεται από τους νόμους περί πνευματικών δικαιωμάτων.
Απαγορεύεται η αντιγραφή ολόκληρου ή μέρους αυτού χωρίς προηγούμενη γραπτή άδεια.
Tune in Apps
Ακούστε το Aegina Portal Talk Radio από το λογαριασμό μας στο Tunein
Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε έναν εξωτερικό player: