Με κάθε λαμπρότητα ξεκίνησαν σήμερα το απόγευμα οι διήμερες εκκλησιαστικές εκδηλώσεις προς τιμήν του πολιούχου του νησιού Αγίου Διονυσίου στον Μητροπολιτικό Ναό της Αίγινας με τον πανηγυρικό, αρχιερατικό, εσπερινό χοροστατούντος του Σεβασμιώτατου Μητροπολίτη Ύδρας Σπετσών και Αιγίνης κ.κ. Εφραίμ. Την εικόνα και τα ιερά λείψανα του Αγίου Διονυσίου προσκύνησαν πλήθος πιστών. Τον πανηγυρικό παρακολούθησε ο βουλευτής κύριος Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος, ο Δήμαρχος Αίγινας κύριος Δημήτρης Μούρτζης και ο δημοτικός σύμβουλος κύριος Νεκτάριος Λεούσης.
Οι λατρευτικές εκδηλώσεις θα συνεχιστούν αύριο το πρωί με τον όρθρο, τη θεία λειτουργία, τη δοξολογία και τη λιτάνευση της εικόνας στους κεντρικούς δρόμους της Αίγινας, η εκκίνηση της οποίας αναμένεται στις 10.30 π.μ.
Το σύνολο του περιεχομένου του Aegina Portal είναι πρωτότυπο, αποτέλεσμα δημοσιογραφικής έρευνας και προστατεύεται από τους νόμους περί πνευματικών δικαιωμάτων.
Απαγορεύεται η αντιγραφή ολόκληρου ή μέρους αυτού χωρίς προηγούμενη γραπτή άδεια.
Tune in Apps
Ακούστε το Aegina Portal Talk Radio από το λογαριασμό μας στο Tunein
Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε έναν εξωτερικό player: