Η ηλιοφάνεια σήμερα και η μικρή άνοδος της θερμοκρασίας, βοήθησε τους κατοίκους της Αίγινας και τους εκδρομείς του Πάσχα να επισκεφθούν τις εκκλησίες, ενώ εξίσου σημαντική αναμένεται να είναι η προσέλευση των πιστών στα κοιμητήρια του νησιού κατά τις μεσημεριανές και απογευματινές ώρες. Να σημειώσουμε ότι όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος στο κοιμητήριο της Αγίας Ειρήνης, θα πραγματοποιηθεί στις 5 το απόγευμα η περιφορά του επιταφίου.
Η ακολουθία της Μεγάλης Παρασκευής στις ενορίες της Αίγινας θα ξεκινήσει στις 7 το απόγευμα, ενώ η περιφορά των επιτάφιων στις 9:10 μ.μ. ενώ περίπου μισή ώρα αργότερα θα πραγματοποιηθεί συνάντηση των επιτάφιων των ενοριών και κοινή δέηση μπροστά από το παλιό Δημαρχείο.