Πρόκειται για την αυθεντική έκφραση μιας βαθιάς πίστης, που περιβάλλεται από την ομορφιά του παραλιακού τοπίου, των ψηλών δέντρων και της ιδιαίτερης φυσιογνωμίας της περιοχής. Οι ισχυροί άνεμοι που πνέουν σήμερα στο νησί δεν απέτρεψαν τους κατοίκους της Αίγινας και τους εκδρομείς του Πάσχα να παρακολουθήσουν από κοντά αυτή τη μοναδική σε ομορφιά και αυθεντικότητα θρησκευτική πομπή.
Στην περιφορά του επιταφίου συμμετείχαν ο Δήμαρχος Αίγινας κύριος Δημήτρης Μούρτζης, ο πρόεδρος της ΚΕΔΑ κύριος Γιάννης Ζορμπάς, η δημοτική σύμβουλος κυρία Καίτη Σαλπέα, ο δημοτικός σύμβουλος κύριος Φίλιππος Τζίτζης, ο πρόεδρος της Τοπικής Κοινότητας Αίγινας κύριος Δημήτρης Καραγιάννης, καθώς και πλήθος κόσμου.