Μαζί η θρησκευτική παράδοση, που μεταφέρεται από στόμα σε στόμα μέχρι τις μέρες μας. Σύμφωνα με αυτή στο σημείο της κατακόμβης βρέθηκε η εικόνα της Παναγίας από κάποιο γεωργό που όργωνε το χωράφι του ή όταν ένα άλογο έπεσε μέσα σε έναν λάκκο που επικοινωνούσε με μία σπηλιά. Ή σύμφωνα με μία άλλη εκδοχή ένας μοναχός είδε στον ύπνο του την Παναγία που του υπέδειξε που βρισκόταν η εικόνα της. Η περιφορά της εικόνας από τον κλήρο και τους πιστούς έγινε περιμετρικά του ναού, με τη δέηση να γίνεται όπως πάντα στα μισά περίπου της διαδρομής. Τέλος και φέτος δημιουργήθηκαν προβλήματα κατά τη διάρκεια της λατρευτικής πομπής στη λεωφόρο, αλλά και κατά τη διάρκεια της προσέλευσης των πιστών, καθώς δεν υπήρχε ρύθμιση της κυκλοφορίας.