Φέτος συμπληρώνονται 115 χρόνια από την ημέρα της 8ης Νοεμβρίου 1920 που ο Άγιος Νεκτάριος αναπαύθηκε. Ο Πανηγυρικός Μέγας Εσπερινός ξεκίνησε στις 6:30, ενώ λίγα λεπτά νωρίτερα η Τιμία Κάρα και η εικόνα του Αγίου Νεκταρίου μεταφέρθηκε με λατρευτική πομπή από τον Καθολικό Ναό της Ιεράς Μονής της Αγίας Τριάδος, όπου πραγματοποιήθηκε εσπερινός. Στις 10 μ.μ. θα ξεκινήσει η ολονύχτια αγρυπνία που θα διαρκέσει μέχρι τις 5 το πρωί.