Μέσα σε κλίμα συγκίνησης και ευλάβειας, ολοκληρώθηκαν πριν από λίγο οι λατρευτικές εκδηλώσεις προς τιμήν της εορτής του Αγίου Νεκταρίου στην Αίγινα. Στις 2 το μεσημέρι στον Μητροπολιτικό Ναό του νησιού τελέστηκε σε ατμόσφαιρα κατάνυξης ο παρακλητικός Κανόνας του Αγίου Νεκταρίου. Μετά την ολοκλήρωση της παράκλησης ο εφημέριος του μητροπολιτικού ναού, πρωτοπρεσβύτερος Εμμανουήλ Γιαννούλης συνόδεψε με αυτοκινητοπομπή την Τιμία Κάρα του Αγίου Νεκταρίου στον καθολικό ναό της Ιεράς Μονής της Αγίας Τριάδας.
Την αυτοκινητοπομπή στη Μονή της Αγίας Τριάδος συνόδευσαν δύο οχήματα του Αστυνομικού Τμήματος Αίγινας. Εκεί θα πραγματοποιηθεί μεγάλος εσπερινός και απόδοση της ιεράς παράκλησης.
Το σύνολο του περιεχομένου του Aegina Portal είναι πρωτότυπο, αποτέλεσμα δημοσιογραφικής έρευνας και προστατεύεται από τους νόμους περί πνευματικών δικαιωμάτων.
Απαγορεύεται η αντιγραφή ολόκληρου ή μέρους αυτού χωρίς προηγούμενη γραπτή άδεια.
Tune in Apps
Ακούστε το Aegina Portal Talk Radio από το λογαριασμό μας στο Tunein
Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε έναν εξωτερικό player: