Μέσα σε κλίμα πανηγυρικό πραγματοποιήθηκε το διήμερο πρόγραμμα για τον εορτασμό των Εισοδίων της Θεοτόκου, που τιμά σήμερα η εκκλησία μας, στον ενοριακό ναό της "Παναγίτσας" στην παραλία της Αίγινας. Χθες πραγματοποιήθηκε ο πανηγυρικός εσπερινός και η αρτοκλασία, με τη συμμετοχή εκατοντάδων πιστών από όλη την Αίγινα. Σήμερα το πρωί μετά τη Θεία Λειτουργία, ο εορτασμός κορυφώθηκε με τη λιτάνευση της εικόνας των Εισοδίων της Θεοτόκου, στην παραλία και σε άλλα σημεία του κέντρου.
Στη λατρευτική πομπή συμμετείχε η φιλαρμονική του Μουσικού Συλλόγου Αίγινας - ΜΟΥΣΑ, όπως επίσης οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αίγινας. Κατά τη διάρκεια της λιτανείας τελέσθηκε δέηση στο Δημαρχείο. Τη λατρευτική πομπή παρακολούθησαν ο Δήμαρχος Αίγινας κύριος Δημήτρης Μούρτζης, οι αντιδήμαρχοι κύριοι Βαγγέλης Δέδες, Κώστας Γεννίτσαρης και Αντώνης Μούρτζης, ο Δημοτικός Σύμβουλος κύριος Λευτέρης Πάλλης και πλήθος κόσμου.
Το σύνολο του περιεχομένου του Aegina Portal είναι πρωτότυπο, αποτέλεσμα δημοσιογραφικής έρευνας και προστατεύεται από τους νόμους περί πνευματικών δικαιωμάτων.
Απαγορεύεται η αντιγραφή ολόκληρου ή μέρους αυτού χωρίς προηγούμενη γραπτή άδεια.
Tune in Apps
Ακούστε το Aegina Portal Talk Radio από το λογαριασμό μας στο Tunein
Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε έναν εξωτερικό player: