Σήμερα το μεσημέρι, τα παιδιά του κατηχητικού του Μαραθώνα, στον ενοριακό ναό της Αγίας Βαρβάρας, αφιέρωσαν το χρόνο τους προκειμένου να μάθουν περισσότερα για αυτό το έθιμο. Η κυρία Ανθή Τζίτζη εξήγησε στα παιδιά , βήμα - βήμα τη διαδικασία της παρασκευής, αλλά και τους συμβολισμούς που τη συνοδεύουν.
Ο πρωτοπρεσβύτερος, πατέρας Εμμανουήλ Πουλάκης και o υπεύθυνος του κατηχητικού Κωνσταντίνος Μπαρμπέρης μίλησαν για την θρησκευτική παράδοση, ενώ στο τέλος τα παιδιά τραγούδησαν τα κάλαντα του Λαζάρου: "Λαζαρέ μου, Λαζαρέ μου, φίλε και αγαπητέ μου, πες μας Λάζαρε τι είδες, εις τον Άδη που επήγες".