Με θρησκευτική λαμπρότητα, ευλάβεια και μεγάλη προσέλευση πιστών, τελέσθηκε στις 6:30 σήμερα το απόγευμα ο Μέγας Πανηγυρικός Εσπερινός στον Ιερό Ναό του Αγίου Νεκταρίου. Νωρίτερα, πραγματοποιήθηκε η κάθοδος της εικόνας και των Τιμίων Λειψάνων του Αγίου Νεκταρίου από την ιερά Μονή της Αγίας Τριάδος, όπου έγινε ο μικρός εσπερινός.
Ο πανηγυρικός εσπερινός τελέσθηκε χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Πολυανής και Κιλκισίου κ. Βαρθολομαίου. Συγχοροστάτησαν ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς κ. Ιουστίνος, ο Σεβασμιώτατος Σταγών και Μετεώρων κ. Θεόκλητος, ο Σεβασμιώτατος Λαγκαδά, Λητής και Ρεντίνης κ. Πλάτων και ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ύδρας, Σπετσών και Αιγίνης κ. Εφραίμ.
Έψαλλε η χορωδία των Μαϊστόρων της ψαλτική τέχνης, υπό την χοραρχίαν του Κοσμήτορος της Φιλοσοφικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α κ. Αχιλλέα Χαλδαιάκη.
Τον Θείο Λόγο εκήρυξε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πολυάνης και Κιλκισίου κ. Βαρθολομαίος.
Στον πανηγυρικό εσπερινό παρευρέθηκαν ο δήμαρχος Αίγινας κ. Γιάννης Ζορμπάς, ο βουλευτής της Α' Πειραιά και Νήσων κ. Νικόλαος Μανωλάκος, ο αντιδήμαρχος κ. Δημήτρης Καραγιάννης, ο δημοτικός σύμβουλος και τέως δήμαρχος κ. Δημήτρης Μούρτζης, ο δημοτικός σύμβουλος κ. Φίλιππος Τζίτζης, ο διευθύνων σύμβουλος της ΕΕΤΑΑ κ. Σπύρος Σπυρίδων και ο δήμαρχος Σπετσών κ. Παναγιώτης Λυράκης.
![DSC_0070-agios-nektarios-04.JPG](https://www.aeginaportal.gr/images/xoves7/DSC_0070-agios-nektarios-04.JPG)
Ευχαριστούμε θερμά τους ραδιοφωνικούς σταθμούς της Εκκλησίας της Ελλάδος και της Πειραϊκής Εκκλησίας, που μας παρείχαν το link για την ραδιοφωνική μετάδοση.
Αύριο το πρωί στις 6:30 θα τελεσθεί ο Όρθρος στις 7:30 μ.μ. οι καταβασίες και στη συνέχεια η Αρχιερατική Θεία Λειτουργία.
Ώρα 10:30 η εκκίνηση της λιτανευτικής πομπής και η κάθοδος στη πόλη της Αίγινας με αυτοκίνητα.
![DSC_0070-agios-nektarios-01.JPG](https://www.aeginaportal.gr/images/xoves7/DSC_0070-agios-nektarios-01.JPG)
Ώρα 11:00 - 12:00 θα πραγματοποιηθεί η λιτάνευση των τιμίων λειψάνων στις κεντρικές οδούς της Αίγινας, με κατάληξη στον Μητροπολιτικό Ναό.
Ώρα 4:30 μ.μ. Η Τιμία Κάρα θα ανακομισθεί από την Αίγινα στο Καθολικό της Ιεράς Μονής της Αγίας Τριάδος - Αγίου Νεκταρίου, όπου θα ψαλεί ο μέγας εσπερινός και η ιερά παράκλησης.
Ώρα 10:30 η εκκίνηση της λιτανευτικής πομπής και η κάθοδος στη πόλη της Αίγινας με αυτοκίνητα.
Ώρα 11:00 - 12:00 θα πραγματοποιηθεί η λιτάνευση των τιμίων λειψάνων στις κεντρικές οδούς της Αίγινας, με κατάληξη στον Μητροπολιτικό Ναό.
Ώρα 4:30 μ.μ. Η Τιμία Κάρα θα ανακομισθεί από την Αίγινα στο Καθολικό της Ιεράς Μονής της Αγίας Τριάδος - Αγίου Νεκταρίου, όπου θα ψαλεί ο μέγας εσπερινός και η ιερά παράκλησης.