![IMG_20240324_101038.jpg](https://www.aeginaportal.gr/images/xoves8/IMG_20240324_101038.jpg)
Σήμερα η εκκλησία πανηγυρίζει το θρίαμβο της Ορθοδοξίας, της ορθής Πίστεως. Το πρωί στους ενοριακούς ναούς της Αίγινας, μετά το τέλος της Θείας Λειτουργίας, πραγματοποιήθηκε η λιτάνευση των εικόνων στο προαύλιο των ναών, σε ανάμνηση του γεγονότος της οριστικής αναστήλωσης εικόνων.
Αυτός είναι και ο λόγος που η Κυριακή αυτή καλείται "Κυριακή της Ορθοδοξίας". Η μικρή αυτή περιφορά, με τους πιστούς να κρατούν εικόνες στα χέρια τους έχει λαμπρό χαρακτήρα και πανηγυρικό τόνο. Στον Μητροπολιτικό Ναό το νησιού η περιφορά των εικόνων έγινε, όπως κάθε χρόνο, περιμετρικά του ναού.