Στο χαιρετισμό του ο κύριος Οικονόμου είπε ότι έχουν γίνει όλες οι απαραίτητες ενέργειες ώστε να ξεκινήσει κανονικά ο πρώτος κύκλος, κι ότι υπάρχουν ήδη μαθητές που έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον και θα συμπληρώσουν τον απαραίτητο αριθμό ώστε να λειτουργήσει το τμήμα (θα πρέπει εγγραφούν 12 μαθητές). Ο κύριος Οικονόμου έκανε αναφορά και στην πρόσφατη απόφαση της Επιτροπής Παιδείας και του Δημοτικού Συμβουλίου για τη λειτουργία απογευματινού λυκείου (ΕΠΑΛ) , ένας θερμός που εάν λειτουργήσει θα βοηθήσει τους σημερινούς αποφοίτους να συνεχίσουν τις σπουδές τους στο λύκειο.
"Αντιμετωπίζουμε κάποιες δυσκολίες και θα χρειαστεί να συγκεντρώσουμε αριθμό μαθητών οι οποίοι θα μπορούν να στελεχώσουν και να φοιτήσουν στο σχολείο. Είναι πολλά τα προβλήματα", είπε ο κύριος Οικονόμου, που υποσχέθηκε ωστόσο η Επιτροπή Παιδείας να παρακολουθεί και να βρίσκεται δίπλα σε αυτό το θέμα.