Ο δήμαρχος Αίγινας στις δηλώσεις του στο Aegina Portal, συνεχάρη επίσης τους επιτυχόντες για τις προσπάθειες που έκαναν και απέδωσε μεγάλη σημασία σε αυτή την επιτυχία. Αναφέρθηκε επίσης στο ρόλο των γονέων και τους χαρακτήρισε "ηρωικούς", αφού κατάφεραν να βοηθήσουν τα παιδιά τους μέσα σε αυτές τις δύσκολες συνθήκες.
Τέλος, ζήτησε από τους υποψηφίους που δεν κατάφεραν να περάσουν, να μην απογοητευθούν. "Έτσι γίνεται ο αγώνας της ζωής. Πιστεύω ότι δεν έχουν χάσει τίποτα" είπε.
Τις ευχές του για καλή και εποικοδομητική ακαδημαϊκή πορεία, αλλά και επαγγελματική αποκατάσταση στον τομέα επιθυμούν, έκανε ο πρόεδρος της Επιτροπής Παιδείας κύριος Νίκος Οικονόμου. Χαρακτήρισε το αποτέλεσμα ως επίτευγμα, που βασίζεται σε τρεις παράγοντες, το σχολείο, τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς, ενώ αναφέρθηκε και στην καλή δουλειά που γίνεται στα ιδιωτικά φροντιστήρια.
Ο κύριος Οικονόμου χαρακτήρισε τις επιτυχίες του Γ.Ε.Λ. Αίγινας διαχρονικές και σημείωσε ότι το ΕΠΑΛ είναι αδικημένο εξηγώντας ότι: "Γίνεται πολύ καλή δουλειά εκεί, οι καθηγητές κάνουν πραγματικά κοινωνικό φροντιστήριο και ιδιαίτερα (δωρεών) μαθήματα στους μαθητές, για να μπορέσουν να βοηθήσουν τα παιδιά για να περάσουν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Είναι άξιοι συγχαρητηρίων για αυτό".