Το μέγεθος του έργου είναι μεγάλο, και ειδικά σε αυτό το σημείο γίνεται κατανοητό. Ένα από τα θετικά στοιχεία για τις εργασίες που γίνονται, είναι ότι αυτές τις βοηθά το μαλακό έδαφος, αφού όλη η περιοχή εκεί είναι από πασπάρα, από αργιλώδες χώμα δηλαδή. Ο δήμαρχος Αίγινας κύριος Δημήτρης Μούρτζης, που επισκέφθηκε σήμερα το απόγευμα το σημείο των εργασιών, μίλησε στο Aegina Portal για τις τελευταίες εξελίξεις στο ζήτημα του υποθαλάσσιου αγωγού, καθώς όπως είχε αναφέρει και στην τελευταία συνεδρίαση του δημοτικού συμβουλίου, την Πέμπτη ανοίγει ο φάκελος της δεύτερης εταιρίας που συμμετέχει στο διαγωνισμό της ΑΑΓΗΣ Α.Ε. "Πιστεύω ότι σε ένα μήνα από τώρα θα έχουμε ολοκληρώσει και το τρίτο στάδιο που είναι η αξιολόγηση και η βαθμολόγηση των προσφορών" είπε ο κ. Μούρτζης που ευχαρίστησε την Περιφερειάρχη Αττικής κυρία Ρένα Δούρου και όλους όσους βοηθούν στην υλοποίηση αυτού του έργου. Αναλυτικά οι δηλώσεις του κ. Μούρτζη στο video.