Από το Podcasting Feed του Ενημερωτικού Δελτίου στο ραδιόφωνο του Aegina Portal
Οι εργασίες στο κτίριο σταμάτησαν και αναμένεται να ληφθεί απόφαση προκειμένου να ενοικιαστεί. Η αποδοχή της πρότασης του ΙΚΑ, προκειμένου το Γραφείο Κοινωνικής Ασφάλισης της Αίγινας να στεγαστεί στο κτίριο του παλιού δημαρχείου, παραμένει αρνητική από την πλευρά του δήμου, όπως άλλωστε είχε συμβεί και κατά τη συνεδρίαση του δημοτικού συμβουλίου στις 20 Ιανουαρίου. Σύμφωνα με τον δήμαρχο κύριο Δημήτρη Μούρτζη οι λόγοι είναι δύο: ο πρώτος αφορά στην ύπαρξη αρχείων που φυλάσσονται εκεί και ο δεύτερος η πρόθεση της διοίκησης (έχει εκφραστεί πολλές φορές) προκειμένου το γραφείο του δημάρχου και οι υπηρεσίες να επιστρέψουν εκεί.
Κατά την τελευταία συνεδρίαση της Επιτροπής Διαβούλευσης, ο δήμαρχος κύριος Δημήτρης Μούρτζης, απαντώντας σε ερώτηση για το που θα εγκατασταθεί αν μεταφερθεί το Γραφείο Κοινωνικής Ασφάλισης, έκανε αναφορά και στο Γραφείο Εξυπηρέτησης Φορολογουμένων, αφήνοντας να εννοηθεί ότι θα είναι μία από τις υπηρεσίες που ενδεχομένως θα αναστείλουν τις λειτουργίες τους.
Ανεξάρτητα από την τύχη που θα έχει το ΓΕΦ, το ζήτημα του Γραφείου Κοινωνικής Ασφάλισης της Αίγινας παραμένει άγνωστο, καθώς αναμένεται η λειτουργία του "υπερταμείου ασφάλισης", του ΕΦΚΑ από την νέα χρονιά.