Σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον πρόεδρο της Τοπικής Κοινότητας χθες, ο κύριος Αμάφης ζήτησε από τους κατοίκους της περιοχής να μην αποθέτουν τα κλαδέματα σε χώρους γύρω από τους κάδους και ειδικά στην περιοχή του πευκώνα στο κέντρο του χωριού, καθώς υπάρχει μεγάλος κίνδυνος πυρκαγιάς. Σημείωσε μάλιστα ότι λίγες ημέρες πριν, η Τοπική Κοινότητα μετέφερε μεγάλες ποσότητες κλαδεμάτων από τον πευκώνα, ώστε να απομακρυνθεί κατά το δυνατόν ο κίνδυνος πυρκαγιάς.
Τέλος σχετικά με τη διακοπή της υδροδότησης που παρουσιάστηκε χθες, είπε ότι αυτή διήρκεσε μία περίπου ώρα και οφείλονταν σε βλάβη του δικτύου που αποκαταστάθηκε και όχι σε έλλειψη νερού. (στο video που συνοδεύει το άρθρο χρησιμοποιούμε δύο πρόσφατα πλάνα αρχείου, όπου έχει καταγραφεί το πρόβλημα της συσσώρευσης κλαδεμάτων στον πευκώνα).