Γιορτή για την ημέρα της μητέρας από το Σύλλογο Γυναικών Αίγινας.
![](/images/stories/001/84/sillogos-ginekon-00.jpg)
Μία όμορφη εκδήλωση για τη γιορτή της μητέρας διοργάνωσε ο Σύλλογος Γυναικών Αίγινας. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε χθες, με τα παιδιά από το χορευτικό τμήμα του συλλόγου να διαβάζουν ποιήματα για τη μητέρα, ποιήματα που κάποια από αυτά έχει γράψει ο εκπαιδευτικός κύριος Κώστας Σταυρόπουλος, ενώ ένα από τα παιδιά διάβασε ένα ποίημα που είχε γράψει το ίδιο. Η γιορτή που παρουσίασε η πρόεδρος του συλλόγου κυρία Φλώρα Αλυφαντή, είχε ως κύριο θέμα τη σχετική με την ημέρα της μητέρας, ομιλία της κυρίας Θεολογίδου - Γούλα Προνόης, ενώ στην εκδήλωση συμμετείχε ο εκπαιδευτικός κύριος Κώστας Σταυρόπουλος και ο κύριος Σπύρος Γαλάρης που δώρησε ένα από τα έργα του στο σύλλογο.
Η βραδιά περιελάμβανε επίσης μουσική με την πιανίστρια Ελένη Μαλτέζου να ερμηνεύει δικές της διασκευές και τα αδέρφια Σοφικίτη να παρουσιάζουν έργα σε μπουζούκι και βιολί. Η γιορτή ήταν η πρώτη προφεστιβαλική εκδήλωση στο πλαίσιο των εκδηλώσεων του Φεστιβάλ Φιστικιού Αίγινας.