Στην εκδήλωση συμμετείχε η φιλαρμονική του Μουσικού Συλλόγου Αίγινας ΜΟΥΣΑ, υπό τη διεύθυνση της κυρίας Ελένης Αθανασοπούλου, καθώς και η μπάντα του 1ου Συστήματος Ναυτοπροσκόπων Αίγινας. Η τελετή της κατάθεσης ξεκίνησε με αυτή του δημάρχου Αίγινας κυρίου Δημήτρη Μούρτζη και ακολούθησαν καταθέσεις από τις τοπικές αρχές, τις πολιτικές οργανώσεις και τα κόμματα, τους εκπροσώπους φορέων και συλλόγων και βέβαια από τη μαθητική κοινότητα του νησιού.
Μετά τον Εθνικό Ύμνο και τη λήξη της τελετής, ο τελετάρχης κύριος Θεόδωρος Λορέντζος ανακοίνωσε ότι λόγω της βροχής δεν θα γίνει η μαθητική παρέλαση. Ωστόσο η φιλαρμονική παρέλασε από την παραλία μέχρι και το ύψος της Παναγίτσας παιανίζοντας εμβατήρια, ενώ η μπάντα του 1ου Συστήματος Ναυτοπροσκόπων Αίγινας έκανε μία εντυπωσιακή επίδειξη κρουστών μπροστά από το παλιό δημαρχείο. Λίγο πριν η μπάντα των Ναυτοπροσκόπων είχε συνοδέψει τον Ναυτικό Όμιλο Αίγινας, το Τ.Τ. Αίγινας Ελληνικού Οδηγισμού και κάποιους από τους σημαιοφόρους των σχολείων, που αν και με βροχή παρέλασαν από την παραλία.