Ωστόσο, σύμφωνα με τα όσα μπορεί να δει κανείς στον εξωτερικό χώρο, πέρα από την επίστρωση με μάρμαρο (είναι αλήθεια ότι αυτή η εμφάνιση ξένισε πολλούς από τους Αιγινήτες που περνούσαν από την περιοχή σήμερα) το πιο πιθανό είναι οι σκαλωσιές να επιστρέψουν, καθώς πρέπει να κατασκευαστεί η σκεπή του κτιρίου, η οποία όπως εξελίχθησαν τα πράγματα αποτελεί συμπληρωματικό έργο, δίνοντας σε ένα ιστορικό κτίριο (κάτι σαν το σημερινό Μαξίμου) την πρωτοτυπία, πρώτα να γίνεται η επίχριση των εξωτερικών τοίχων με μάρμαρο και στη συνέχεια να υλοποιείται το κατασκευαστικό κομμάτι του έργου της σκεπής, γεγονός που είχε προκαλέσει λίγες ημέρες πριν την έντονη αντίδραση του δημάρχου κυρίου Δημήτρη Μούρτζη.