Οι πρώτες εκτιμήσεις συγκλίνουν σε μία αυξητική τάση στην επιβατική κίνηση για τη φετινή χρονιά (αύριο θα παρουσιαστούν αναλυτικά τα αριθμητικά δεδομένα) παρά τις κακές καιρικές συνθήκες μέχρι και τα μέσα, τουλάχιστον, της Μεγάλης Εβδομάδας. Χθες, Κυριακή του Πάσχα, η κίνηση στο λιμάνι τις απογευματινές ώρες ήταν αυξημένη καθώς ένα μέρος των εκδρομέων ταξίδεψε προς το λιμάνι του Πειραιά ολοκληρώνοντας τις πασχαλινές διακοπές του, ενώ όπως όλα δείχνουν το μεγαλύτερο μέρος τα εκδρομέων έχει προγραμματίσει για σήμερα το απόγευμα το ταξίδι της επιστροφής.
[upd] Λόγω μη υπολογισμού κάποιων επιπλέον στοιχείων και σύμφωνα με σημερινή επικοινωνία με το Λιμεναρχείο Αίγινας, η επιβατική κίνηση των επιβατών που ταξίδεψαν από το Λιμάνι του Πειραιά προς την Αίγινα, το διάστημα Μεγάλη Δευτέρα με Δευτέρα του Πάσχα είναι 25.381 επιβάτες.