Ο κύριος Γεννίτσαρης κάλεσε επίσης όλους του χωματουργούς του νησιού, ώστε με τα μηχανήματα που διαθέτουν να βοηθήσουν αποτελεσματικά σε αυτή την προσπάθεια. Τέλος ζήτησε από όλους να συμβάλουν στην καθαριότητα των ακτών και των παραλιών ενόψει της θερινής περιόδου. Τις επόμενες δύο ημέρες θα υπάρξει μία εκτεταμένη κινητοποίηση στην Αίγινα, καθώς τα μέλη των συλλόγων που συμμετέχουν στη δράση θα αναλάβουν να καθαρίσουν την περιοχή που έχουν ευθύνης τους έχοντας τη βοήθεια του Δήμου όπου αυτή χρειαστεί.