Αναφορικά με την υπόθεση των πλαστών χαρτονομισμάτων (το κρούσμα είχα γίνει γνωστό στις 3 Ιουλίου) συνελήφθησαν τρεις άνδρες αλβανικής καταγωγής και ένα Έλληνας.Οι δύο από αυτούς ήταν ανήλικοι. Στην κατοχή τους βρέθηκαν 200 πλαστά χαρτονομίσματα, πολύ κακής ποιότητας, των 50, 20 και 10 ευρώ. Δύο από τους συλληφθέντες είχαν ποινικό παρελθόν για κλοπές, ενώ στην κατοχή ενός εκ των τεσσάρων βρέθηκε μικρή ποσότητα ναρκωτικών ουσιών.
Η διακίνηση των πλαστών χαρτονομισμάτων γίνονταν οπουδήποτε και με τυχαίο τρόπο, χωρίς δηλαδή να υπάρχει επιλογή συγκεκριμένης κατηγορίας καταστημάτων. Τη διακίνηση εντόπισαν, την ώρα της συναλλαγής δύο επαγγελματίες που ενημέρωσαν την αστυνομία.